Agroturystyka

Ostatnimi czasy niezwykle popularne jest bycie eko. Jest to moda zdecydowanie korzystna zarówno dla nas samych jak i dla środowiska. Rezygnując z plastikowych reklamówek, oszczędzając wodę, segregując odpady i kupując auta hybrydowe zdecydowanie poprawiamy kondycję naszej planety, po to by nasze dzieci i wnuki wdychały mniej smogu i żyły wśród zieleni. Coraz częściej także, rezygnujemy z przetworzonej żywności niejasnego pochodzenia, zastępując ją tą wyprodukowaną w ekologicznych warunkach. Stąd niezwykle popularne stało się zaopatrywanie się w ekologicznych gospodarstwach, które oferują warzywa nie zawierające nawozów, jajka pochodzące od tak zwanych szczęśliwych kur z wolnego wybiegu i mleko prosto od krowy. Walory smakowe takiego pożywienia są zdecydowanie lepsze, ale przede wszystkim produkty te są zdecydowanie dla nas zdrowsze.

Raporty przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że w Polsce ogromną popularnością cieszą się ostatnimi laty gospodarstwa agroturystyczne. Obiektów, które oferują ten rodzaj wypoczynku jest już niespełna sześć tysięcy, a liczba ta stale rośnie. Coraz częściej zamiast wczasów w popularnym kurorcie za granicą, wybieramy wypoczynek w kraju blisko niczym nie skażonej przyrody i zachwycamy się sielskością, która jest na wyciągnięcie ręki.

Wczasy agroturystyczne to w dużym uproszczeniu forma wypoczynku w warunkach wiejskich. Ale nie tylko. Gospodarstwa agroturystyczne nie oferują jedynie kwatery, ale także wyżywienie i to nie byle jakie bo jest to stuprocentowa żywność ekologiczna. Zazwyczaj na terenie takiego gospodarstwa znajduje się pole, na którym uprawiane są warzywa, obok w stodole można spotkać krowę a w kurniku będą krzątać się kury. W oddali po horyzont kwitną owocowe drzewa, a zielnik kusi zapachami. Wszystko co pochodzi z takiego gospodarstwa nie zawierać będzie żadnych nawozów, a zwierzęta nie będą faszerowane antybiotykami. Spożywając pokarmy z takiej farmy, mamy pewność, że dostarczamy organizmowi tego, co najlepsze.

Wczasy w gospodarstwie agroturystycznym wcale nie muszą być drogie, coraz częściej spotyka się przypadki, że formą zapłaty za nocleg i wyżywienie jest praca w gospodarstwie. Na wsi zawsze jest dużo do zrobienia i wciąż brakuje rąk, część właścicieli więc oferuje gościnę w zamian za pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Idea ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i przyciągnęła wielu chętnych. Jak widać, tradycyjne wylegiwanie się z drinkiem pod parasolem odchodzi już do lamusa.

1 Komentarz do Agroturystyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*