Jak efektywnie wykorzystać deszczówkę?

Nieracjonalne zużycie wody w domach, to jeden z głównych problemów, z jakimi zmagamy się od wielu lat. Kolosalne rachunki za wodę, świadomość marnowania i płynące zewsząd apele, że wody na naszej planecie jest coraz mniej, niosą za sobą konieczność wdrażania nowych rozwiązań. Gdy zapotrzebowanie na wodę jest wysokie a wszelkie próby oszczędzania nie przynoszą oczekiwanych efektów, czas zastanowić się nad możliwościami jakie daje nowoczesna technologia przy wykorzystaniu sposobów znanych od dawna. O czym mowa? O zbiorniku na deszczówkę.

O tym, że popularne jest gromadzenie deszczówki, słyszeliśmy zapewne nieraz od naszych rodziców i dziadków, którzy instalowali przy swoich domach własnej roboty zbiorniki na wodę, a następnie używali jej na przykład do podlewania roślin w ogrodzie. Współczesna gospodarka deszczówką to zdecydowanie coś więcej, niż podlewanie ogrodu.

Efektywny system zarządzania deszczówką to zarówno profesjonalny zbiornik na wodę jak i sieć rynien i odpływów, które zapewnią zgromadzenie maksymalnej ilości wody i pełne jej wykorzystanie. Przy odpowiedniej konstrukcji układu można uzyskać wysoką efektywność w zbieraniu deszczówki z dachu – nawet 90% wody. Innowacyjność nowoczesnego gospodarowania deszczówką to nie tylko podlewanie roślin i mycie auta, ale także używanie jej do WC a nawet prania i sprzątania. Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu odpowiedniej instalacji.

Instalacja składa się z przewodów zewnętrznych i wewnętrznych pozwalających na doprowadzenie wody ze zbiornika do WC, pralki i zaworu ogrodowego. Konieczne jest także wyposażenie systemu w zespół filtrów i koszów wyłapujących zanieczyszczenia, takie jak liście i groźne dla zdrowia bakterie oraz grzyby. Zbiornik na deszczówkę jest zlokalizowany zazwyczaj w piwnicy lub pod ziemią, co znosi całkowicie ryzyko przypadkowego utonięcia. Konieczny jest jednak montaż pompy samozasysającej, która doprowadzi wodę do kondygnacji usytuowanych powyżej zbiornika.

Decyzję o gospodarce wodą deszczową warto podjąć już w fazie projektowej domu. Pozwoli to na dokładne zaprojektowanie instalacji z uwzględnieniem tego dodatkowego źródła wody. Aby zoptymalizować cały ten proces należy poradzić architekta jakie należy spełnić warunki konstrukcyjne oraz na co położyć nacisk przy wyborze odpowiednich materiałów. Instalację umożliwiającą zbieranie deszczówki z powodzeniem można też zainstalować w starszych domach. Jedynym przeciwwskazaniem jest dach wykonany z płyt betonowo-azbestowych lub pokryty eternitem. Deszczówka zbierana z tego dachu zawierać będzie niezwykle toksyczne i szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*