Czy marka auta jest gwarancją niezawodności?

Wśród klientów od lat pokutuje przekonanie, że konkretna marka jest symbolem określonego poziomu auta Oczywiście poniekąd tak jest – mam tu na myśli marki ekskluzywne takie jak Subaru, Infititi, czy Lexus. Jednak w przypadku aut komercyjnych przeznaczonych dla przeciętnych zjadaczy chleba, sytuacja nie jest jednoznaczna. Bez wątpienia jednak od wielu lat obserwujemy wyścig producentów aut, którzy ostro ze sobą konkurują wypuszczając na rynek coraz to nowe modele. Rozwój technologii zawitał także do motoryzacji, czego efektem jest daleko posunięta automatyka i komputeryzacja. Często jednak nadmiar elektroniki sprzyja różnym usterkom, zwłaszcza jeżeli rozwiązania nie były wcześniej dopracowane.

b

W naszym przekonaniu najlepszymi autami są oczywiście auta marki Audi, Volvo, Mercedes i BMW. Jest to opinia długoletnia i tak naprawdę bardzo trudna do zachwiania. To, że auto posiada wysoką jakość nie oznacza jednak, że nie ulega ono usterkom. Ulega! I tu pojawia się problem, ponieważ zazwyczaj części do tych aut są piekielnie drogie a i sam serwis niemało kosztuje. Niekiedy sami producenci wdrażając w pośpiechu nowe rozwiązania, nie przywiązują dostatecznej wagi do tego, aby były one właściwie przetestowane. Naszpikowane elektroniką auta często ulegają awariom a ich naprawa jest skomplikowana. Być może producenci siadając na laurach, zaczęli przykładać mniejszą uwagę do dbałości o komponenty, a być może ze względu na spadającą sprzedaż aut, postanowili zarabiać na częściach. Nie wiadomo. Pewne jest jednak, że te trzy marki, mimo że nadal produkują auta dobrej jakości, zdecydowanie zmieniły standard.

d

W środkowej grupie aut, pod względem jakości plasują się Toyota, Volkswagen, Nissan i Suzuki. Jak widać dominują tutaj zdecydowanie Japończycy. Auta tych marek są postrzegane za dość dobre, i tak jest w istocie. Auta są zaprojektowane rozsądnie, komponenty są dosyć dobrej jakości. Jedynym autem w tym przedziale, które boryka się z usterkami elektrycznymi jest Volkswagen. Jednak poza nimi, auta nie wykazują większych kłopotów. Z szeregiem problemów technicznych boryka się natomiast ostatnimi czasy Nissan. Toyota na jego tle prezentuje się zdecydowanie lepiej, szczególnie jej wersje napędzane benzyną. Podobnie rzecz ma się z autami Suzuki, których najpoważniejszym problemem jest korozja karoserii.

Oczywiście jest to ogólny zarys sytuacji marek. Pamiętajmy jednak, że dużo zależy od konkretnego modelu auta. Możemy mieć albo wyjątkowe szczęście i trafić na dobry egzemplarz, albo pecha i mimo że auto teoretycznie powinno być w dobrej kondycji to ciągle coś mu dolega.

1 Komentarz do Czy marka auta jest gwarancją niezawodności?

  1. Dobra marka samochodu to z pewnością również niezła jakość wykonania. Ale i tak nie wiem czy kiedykolwiek będzie mnie stać na jakieś bardziej luksusowe auto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*