Zanim rozpoczniesz remont…

Lato jest czasem, kiedy zdecydowanie wzrasta w domach i mieszkaniach prawdopodobieństwo remontu. Zdecydowanie dodatnie temperatury za oknem sprzyjają wszelakim pracom remontowym, zarówno tym prowadzonym wewnątrz jak i na zewnątrz. Remont to poważna inwestycja wymagająca niekiedy niemałych nakładów finansowych, mnóstwa zaangażowania i czasu. Toteż wymaga odpowiednio wcześniej poczynionych przygotowań i przede wszystkim – skrupulatnego planowania.

a

Budżet remontowy to pierwsza rzecz o jakiej musimy pomyśleć, decydując się na jakiekolwiek prace budowlano-remontowe. Zasadniczo sumą potrzebną na określony cel wylicza się po uzgodnieniu z fachowcami kosztów prac i rozeznaniu w zakresie cen za materiały. W przypadku prac prowadzonych systemem gospodarczym koncentrujemy się głównie na materiałach. W obu tych przypadkach jednak należy zarezerwować środki wraz z marginesem na potencjalne nieprzewidziane wypadku, które przy tego typu przedsięwzięciach zdarzają się zawsze. W przypadku prac wykonywanych samodzielnie, niestety ich prawdopodobieństwo znacznie wzrasta. Niemniej jednak, aby uniknąć kłopotów i konieczności drastycznych cięć w postaci zakupów materiałów gorszej jakości – zawsze rozplanujmy na remont więcej pieniędzy niż wydaje się to wystarczające.

Prace budowlano-remontowe zakrojone na większą skalę generują mnóstwo remontowych odpadków i gruzów. Nowa ustawa o wywozie odpadów zakazuje umieszczania ich w przydomowych i osiedlowych śmietnikach. Dlatego też musimy zamówić kontener. Firmy udostępniające tego typu pojemniki działają w porozumieniu z lokalnymi wysypiskami śmieci, dając nam tym samym gwarancję, że odpadki nie zostaną wywiezione do pobliskiego lasu. Możemy także pokusić się o wypożyczenie mniejszych gabarytów przyczepy, którą samodzielnie będziemy zawozić gruz na wysypisko. Pamiętajmy jednak, że ilość dostarczonych śmieci na jedno gospodarstwo jest mocno ograniczona i przy większych remontach konieczne będą dodatkowe opłaty.

c

Zanim przystąpimy do działania, koniecznie musimy zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed zniszczeniem. Chodzi tutaj szczególnie o podłogi, okna i drzwi, które mogą ulec trudnemu do usunięcia zabrudzeniu, zarysowaniu a nawet zniszczeniu. Nieocenione są tutaj folie zabezpieczające, choć w przypadku parkietu konieczne jest także niekiedy położenie pod folią miękkiej okładziny podłogowej, aby nie uszkodzić struktury drewna. Właściwie zabezpieczona powierzchnia to, po pierwsze zdecydowanie mniej sprzątania po remoncie, przede wszystkim zaś – ochrona. Budując lub remontując jedno pomieszczenie musimy się wystrzegać zniszczenia lub zabrudzenia pozostałych. W innym wypadku będziemy remontować w nieskończoność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*