Akumulatory stosowane w dzisiejszych samochodach

Auta na dzień dzisiejszy są w większości przypadków całkiem skomplikowanym połączeniem wielu nowoczesnych technologii, mechanizmów i technologicznych rozwiązań. Zapewniają nam każdego dnia możliwość wygodnego podróżowania w dowolne miejsce, zazwyczaj przejażdżka odbywa się całkiem sprawnie i przyjemnie. Wszytko to dzięki idealnemu współgraniu wszystkich elementów samochodu, które tworząc jedną całość umożliwiają mu poruszanie się. Często brak jednej, nawet bardzo niewielkiej części może być powodem tego, że samochód nie będzie w stanie nawet ruszyć z miejsca. Jednak istnieje jedna część, bez której żaden silnik nawet nie rozpocznie pracy, która stosowana jest w samochodach i wielu innych przypadkach od wielu lat.

Akumulator to ważny element każdego auta (sxc.hu)
Akumulator to ważny element każdego auta (sxc.hu)

Dwa najpopularniejsze rodzaje akumulatorów samochodowych

Akumulatory są urządzeniami, które zaopatrują elektryczną instalację stosowaną w samochodach w odpowiednią ilość prądu. Dzięki nim samochody są w stanie wprawić silnik w ruch, świecić światłami, kierunkowskazami i podtrzymywać wszelkiego rodzaju inne urządzenia znajdujące się w samochodzie. Istnieją dwa najbardziej popularne akumulatory, które różnią się jednak nieco pod względem wielu elementów konstrukcyjnych i zastosowanych materiałów.

– akumulatory kwasowo – ołowiowe – są to jedne z najbardziej popularnych akumulatorów, które pomimo naprawdę wielu wad, stosowane są w przypadku zarówno samochodów, jak i nawet w roli awaryjnego zasilania zakładów przemysłowych, szpitali, centrali telefonicznych i wielu innych budynków. Na dzień dzisiejszy występują w niemal wszystkich samochodach, nie należą bowiem do drogich urządzeń i są całkiem wytrzymałe. W ich budowie jako elektrolit, wykorzystuje się roztwór wodny kwasu siarkowego, a elektrody wykonane są z ołowiu,

akumulatory żelowe – zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się je w przypadku samochodów, ponieważ są zdecydowanie droższe, ale również nieporównywalnie wydajniejsze i wytrzymalsze. Akumulatory żelowe jako elektrolit wykorzystują mieszankę kwasu siarkowego z krzemionką, której forma przypomina żel (stąd nazwa)

Akumulator (sxc.hu)
Akumulator (sxc.hu)

Główne różnice i ogromna przewaga akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe są nieporównywalnie trwalsze od tych bardziej popularnych. Są bardziej odporne na ekstremalne temperatury, sięgające wysokich jak i bardzo niskich wartości. Są też odporniejsze na wszelki wstrząsy i mechaniczne uszkodzenia, mogą pracować w niemal dowolnej pozycji, jeżeli chodzi o ułożenie. Dla porównania, akumulatory kwasowo – ołowiowe musiały pracować tylko i wyłącznie w pozycji pionowej. Akumulatory żelowy określane są mianem bezobsługowych, ponieważ żel w żaden sposób nie paruję, dzięki czemu nie ma konieczności uzupełniania go. Elektrolit nie wylewa się z wnętrza akumulatora, dzięki czemu nie występuje korozja, a ich wykorzystywanie staje się dzięki temu wygodniejsze i bezpieczniejsze. Akumulatory kwasowo – ołowiowe wymagają częstej kontroli, a gdy nie są używane, trzeba je raz na jakiś czas podładować, co pomoże uniknąć zasiarczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*