Dobry dotyk leczy, czyli kilka słów o masażu tkanek głębokich

Masaż jest wielkim dobrodziejstwem dzięki któremu możemy odzyskać formę, a także odprężyć się po całym dniu pracy. Jednak zalety masażu wykraczają znacznie poza relaksacyjne, bardzo często masaż leczy. Nie bez powodu karierę ostatnimi laty robią fizjoterapeuci, którzy oprócz ćwiczeń poprawiających sprawność mięśni, w ramach rehabilitacji oferują nam także masaż. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj masażu jest uniwersalny a co za tym idzie, korzystanie z niego powinno być poprzedzone konkretnymi wskazaniami.

d

Zasadniczo dzielimy masaże na dwa rodzaje: relaksujące i lecznicze. O ile w przypadku tych pierwszych, nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do ich stosowania, o tyle te drugie mogą nieść pewne ryzyko. Wiąże się to przede wszystkim z techniką masażu. Zazwyczaj po pomoc do masażysty wybieramy się w przypadku schorzeń kręgosłupa, zarówno tych nabytych podczas urazu, jak i zmian zwyrodnieniowych. Fizjoterapeuci jednak są zdania, że masaż wpływa także korzystnie na ukrwienie i poprawę procesów metabolicznych a także stymuluje przewodnictwo nerwowe.

Zanim położysz się na łóżko, pokaż masażyście aktualne zdjęcie RTG

Niezależnie jednak od tego jaką techniką będziemy masowani, większość masażystów i fizjoterapeutów poleca wykonanie wcześniej zdjęcia RTG obszaru, który ma być masowany. Przeprowadzi z nami także obszerny wywiad na temat dolegliwości, które raczej masaż wykluczają. Są to choroby serca, przebyty udar lub wylew, ciąża, choroby psychiczne i astma. W tych przypadkach masaż może być ryzykowny. Zwłaszcza jeżeli jest to intensywny masaż tkanek głębokich.

a

Masaż tkanek głębokich z roku na rok jest w Polsce coraz bardziej znany. O jego skuteczności przekonali się już nasi wschodni sąsiedzi. Istotą tego typu masażu jest precyzyjne pobudzanie tkanek za pomocą ruchów kierowanych w odpowiednim, dopasowanym indywidualnie do pacjenta, nacisku. Siła nacisku jest uzależniona od napięcia tkanek. Masaż Wrocław nie oznacza jednak, że będą to doznania bólowe. Bynajmniej, precyzja eliminuje konieczność użycia siły. Masażysta koncentruje się na technice. W masażu tkanek głębokich uczestniczą nie tylko dłonie, ale także i palce, kostki palców, pięści, przedramienia a nawet łokieć. W zależności od tego, czy masaż ma leczyć stany napięcia mięśniowego lub powięziowego, czy korygować wady postawy, dobierana jest odpowiednia technika. Zaletą tego masażu jest bardzo znaczna personalizacja, czyli dopasowanie do stanu napięcia tkanek pacjenta, jego budowy ciała i tolerancji na ból. Tylko wtedy osiąga się znakomite rezultaty.

1 Komentarz do Dobry dotyk leczy, czyli kilka słów o masażu tkanek głębokich

  1. Nie chcę komentować negatywnie, ale trzeba wspomnieć, że jednak jest sporo przeciwskazań do masażu relaksyjnego: gorączka, żylaki, ropne zmiany skórne, krwiaki, tętniaki, naczyniaki, stany zapalne, nadciśnienie i kilka innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*