Pokój dziecięcy z przytulnej odsłonie

Pokój dziecięcy to wbrew pozorom nie jest łatwy do urządzenia i aranżacji. A to dlatego, że jedno pomieszczenie musi pełnić wiele funkcji. Poza miejscem do przechowywania i spania, dziecięce lokum musi być przede wszystkim krainą zabawy, w której nie dopadnie nuda a przy tym miejscem bezpiecznym w użytkowaniu. Nie jest to zatem zadanie proste i mimo że możliwości są nieograniczone – powodujące pewien kłopot.

c

Strategia w urządzaniu dziecięcego pokoju zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Pokoje dla niemowlaków nie muszą pełnić aż tak wielu funkcji jak te, które zamieszkują kilkulatkowie. Wystarczy miejsce do spania i przechowywania oraz kącik zabaw z edukacyjnymi zabawkami. Wraz z wiekiem dziecka rośnie stopień trudności. I tak pokój trzylatka musi oprócz miejsca do spania i przechowywania ubrań pomieścić także stolik z krzesłem do rysowania, tablicę magnetyczną a także całe mnóstwo przestrzeni na pokaźnych rozmiarów kolekcję zabawek. Najlepiej do tego celu sprawdzą się pojemne kosze lub pudła, do których w prosty i łatwy sposób możemy zmieścić rzeczy różnych rozmiarów. W związku z tym, że dwu i trzylatki w zdecydowanej większości urzędują na podłodze, warto położyć na niej dywan. Dywany dziecięce wykonane są z miękkich włókien, najczęściej z hipoalergicznymi barwnikami. Istotą tychże dywanów jest także antypoślizgowy spód, który skutecznie uchroni dziecko przed upadkiem. Warto szukać także dywanów, które wykazują dużą odporność na czyszczenie (dywan nie może się odbarwić po praniu). Dywan w dziecięcym pokoju nie musi być duży, wystarczy, że zakrywa przestrzeń do zabawy.

Dywan do pokoju dziecięcego musi być miękki i odporny na zabrudzenia

W doborze kolorystyki do pokoju dziecięcego możemy z powodzeniem popuścić wodze fantazji. Wszelkie połączenia, które wydawałyby się zbyt mocno kontrastowe, tutaj zdadzą swój egzamin. Jednak należy bawić się kolorem dosyć ostrożnie, bo pokój dziecka jest także jednocześnie jego sypialnią, a więc miejscem wypoczynku. Jeżeli więc wybieramy ściany w wyraźnym odcieniu, postawmy na stonowane meble. I na odwrót. Można także ograniczyć się do wyraźnego akcentu w postaci jednej ściany. Dobrym pomysłem będzie także farba tablicowa i magnetyczna, które są dostępne na rynku obecnie we wszystkich kolorach.

b

Dekorując i urządzając pokój dziecięcy musimy uwzględnić przede wszystkim upodobania i preferencje naszego dziecka. Każdy rodzic wie o ulubionych bajkach, bohaterach z książek, zabawkach i kolorach. Nie trzeba specjalnie dziecka wypytywać, wystarczy obserwacja. Można także poprosić dziecko, aby pomagało malować ściany. Z pewnością będzie to dla niego podwójna przyjemność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*