Zasada działania pomp ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami często stosowanymi w budownictwie pasywnym i pozwalają na sprawne wykorzystania energii odnawialnej do ogrzania domu. Wykorzystują one ciepło zawarte w wielu otaczających nas, naturalnych źródłach. Stosowane są one najczęściej w budownictwie pasywnym, ponieważ w przypadku domów wybudowanych w trosce o środowisko naturalne oraz zawartość naszego portfela, stosuje się wiele innych urządzeń, dzięki czemu pompy działają jeszcze lepiej niż w jakichkolwiek innych przypadkach. Zadaniem domów pasywnych jest ograniczenie wydobywania się ciepła z domu do środowiska zewnętrznego. Dzięki zastosowanej w nich technologii można w bardzo dużym stopniu zaoszczędzić na niższym zapotrzebowaniu domu na ciepło.

Jak działają pompy ciepła i czy można nazwać je innowacyjnym rozwiązaniem?

Pompy ciepła mają za zadanie przekazać ciepło z miejsc o temperaturze niższej, do miejsc o temperaturze niższej. Krótko mówiąc istnieje możliwość pobrania ciepła z miejsc, które można w jakiś sposób oziębić. Jest to dość prosto i ogólnikowo określone, ale mnie więcej na takie zasadzie to działa. Nie można nazwać tego nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem, ponieważ dosłownie na takiej samej zasadzie – choć na zdecydowanie mniejszą skalę – działają wszystkim dobrze znane lodówki.

Ogrzewanie (sxc.hu)
Ogrzewanie (sxc.hu)

Skuteczność pomp ciepła

Zazwyczaj pompy ciepła Warszawa, mają sprawność uzależnioną w całkiem dużym stopniu od zamontowanych elementów oraz od źródła ciepła z jakiego korzystamy. Ważne jest więc, by projektem, montażem i obsługą takiej instalacji zajmowała się jedna, fachowa firma, która będzie w stanie zagwarantować jak najwydajniejsze funkcjonowanie i możliwie najlepsze wykorzystanie ciepła z danego źródła. Oczywiście wypadałoby postawić na solidnie wykonane elementy konstrukcyjne takiej instalacji.

Ciepło jest bardzo istotne (sxc.hu)
Ciepło jest bardzo istotne (sxc.hu)

Z czego może zostać pobrane ciepło?

Generalnie źródłem dla takiej instalacji może być niemal każde źródło, którego temperaturę da się w jakimś stopniu zmniejszyć w celu przekazania jej dalej. Zazwyczaj wykorzystuje się źródła pochodzące z naturalnego otoczenia, ale możliwe jest również wykorzystanie ciepła, które powstaje choćby w czasie wszelkich procesów produkcyjnych. Ciepło najczęściej pobierane jest z gruntu w postaci kolektorów poziomych lub pionowych. W zależności od ich rodzaju wykorzystuje się grunt lub skały o głębokości około 100 metrów lub grunt do głębokości zaledwie 150cm. W niektórych układach wykorzystuje się również wody podziemne dzięki specjalistycznym studniom lub dzięki pobieraniu ich bezpośrednio z naziemnych źródeł (rzek, jezior) i ponowne zrzucenie w miejsce poboru. Takie rozwiązanie z pewnością jest jak najbardziej przyszłościowym i coraz chętniej wykorzystywanym przez coraz większą ilość osób. Wystarczy się do tego po prostu przekonać. Wiele takich rozwiązań to opcje bardzo skuteczne, ekologiczne, a nawet bardzo oszczędne. Dzięki ich stosowaniu, nawet największa inwestycja będzie w stanie w przyszłości całkiem szybko się zwrócić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*