Tradycyjne detergenty czy ekologiczne środki czyszczące?

Przed tym trudnym pytaniem staje każda pani domu, ilekroć zaczyna na poważnie zastanawiać się nad tym, czego używa do mycia i czyszczenia. Rynek detergentów i środków czystości oferuje nam całą masę produktów o najróżniejszym składzie. Środki te są oczywiście skuteczne i szybko rozprawiają się z zanieczyszczeniami, niektóre nawet całkiem przyjemnie pachną, ale…. Po kilku tygodniach użytkowania okazuje się, że skóra dłoni jest podrażniona i piecze, a opary, jakie wydziela płyn do usuwania kamienia, drażnią gardło i śluzówkę oczu. Zaczynamy zastanawiać się, czy stosowana przez nas chemia gospodarcza nie zagraża przypadkiem naszemu zdrowiu. A może warto byłoby spróbować rozprawić się z brudem domowymi sposobami. Przecież nasze babcie nie dysponowały tak pokaźnych arsenałem środków chemicznych…

b

Ostatnimi czasy coraz częściej można zaobserwować tendencję zwrotu w kierunku ekologicznych środków czystości i całkowite wyparcie z gospodarstw domowych środków chemicznych. Czemu tak się dzieje? Pewnie dlatego, że w pogoni za dobrymi wynikami sprzedaży, producenci chcą maksymalnie podnieść skuteczność oferowanych produktów, w związku z tym pojawiają się w nich coraz bardziej agresywne substancje, które poza tym, że rzeczywiście dobrze czyszczą, to jeszcze reagują ze skórą i śluzówką. Tymczasem ekologiczne środki czystości są całkowicie bezpieczne dla otoczenia, nie drażnią, nie uczulają i co najważniejsze – nie są groźne dla dzieci.

Jak to możliwe?

a

Ekologiczne środki czystości możemy przygotować samodzielnie w zaciszu własnego domu. Wystarczy kilka prostych składników: sól, ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, boraks i woda. W zależności od potrzeb tworzymy sobie właściwą miksturę. Do usuwania kamienia: soda oczyszczona z wodą; przypalony garnek: dodać do tego jeszcze odrobinę boraksu. Boraks sprawdzi się też przy myciu toalety i wanny. Soda oczyszczona doskonale wywabia plamy, usuwa zapach moczu i likwiduje nieprzyjemną woń z lodówki. Zastosowań tychże środków jest całe mnóstwo. Ale najważniejsze jest to, że dzięki tym kilku składnikom, które przecież posiada w domu każdy, możemy spokojnie rozprawić się z niemal wszystkimi rodzajami zabrudzeń. Nie musimy korzystać z chemicznych środków czyszczących w takim stopniu, jak dotychczas.

Warto zwrócić swoją uwagę w kierunku ekologicznych środków czyszczących. Zastanowić nad tą kwestią powinni się szczególnie ci, którzy mają przydomowe szambo ekologiczne. Duża dawka chemii dostarczana regularnie do odpływu zabije bakterie rozkładające nieczystości i szambo przestanie pełnić swoją funkcję. Ekologiczne środki czystości to substancje bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mieszkają z nami w domu dzieci.

2 komentarze do Tradycyjne detergenty czy ekologiczne środki czyszczące?

  1. A ja ostatnio wypróbowałam pastę z sody oczysczonej i wodę i doczyściłam przypalony po mleku garnek. Cud! Bez większego szorowania, tylko musiałam go pozostawić na noc z tą pastą. Tak więc ja polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*