Monitorowanie floty samochodowej

Nadzorowanie pracowników pomaga pracodawcy na wyeliminowanie niepożądanych zachowań i zmobilizowanie ich do pracy. Wpływa również na bezpieczeństwo wykonywania powierzonych im obowiązków. W większości branż szef ma możliwość, aby sprawdzić czy pracownik jest w pracy oraz czym aktualnie się zajmuje. Nie w każdym przypadku jest jednak tak łatwo. Przykładem mogą być firmy transportowe, gdzie osoby zatrudnione są przeważnie w rozjazdach. Mogą znajdować się setki lub tysiące kilometrów od bazy, a kontakt z przełożonym mieć wyłącznie przez telefon. Jest to dla nas prawdziwy problem, który właściwie uniemożliwiał jakąkolwiek kontrolę nad pracownikiem. Na szczęście od kilku lat w powszechnym użyciu są systemy monitorujące GPS, które pozwalają na większą kontrolę przez pracodawcę. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem takiej działalności, jak również pełne wykorzystanie zasobów i potencjału przedsiębiorstwa transportowego.

System GPS

Podstawą takiego systemu jest możliwość określenia położenia samochodu na mapie świata. Dzięki sygnałowi z nawigacji satelitarnej możliwe jest obserwowanie w czasie rzeczywistym jaką drogą samochód się porusza i czy w ogóle podąża w dobrym kierunku. Jest to przydatne, ponieważ wcześniej zdarzały się takie sytuacje, że pracownicy wykorzystywali takie urządzenia do własnych celów i nie jeździli najlepszymi drogami. W ten sposób czas realizacji zlecenia był dłuższy niż zwykle i ponoszone były większe koszy przez pracodawców. Zdarzają się również takie sytuacje, gdy pracownik w ogóle nie wyjeżdżał w trasę, aby następnego dnia nadrobić stracone kilometry oszukując wskazania tachografu. W ten sposób można narazić firmę na ogromne koszty, co będzie dało się odczuć. Dlatego monitorowanie zachowania pracownika jest w tym przypadku ważne. Takie rozwiązanie pomaga też zlokalizować pojazd np. jeżeli dojdzie do kradzieży pojazdu. Policja bez najmniejszych trudności będzie mogła określić dokładne położenie samochodu i odzyskać nasze mienie.

GPS (sxc.hu)
GPS (sxc.hu)

Monitorowanie zużycia paliwa

Monitoring GPS to nie tylko określanie pozycji samochodu na mapie, ale też inne możliwości. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie śledzić również zużycie paliwa. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy na przykład nie jest ono wypompowywane przez pracowników będących na trasie. Takie rzeczy się już zdarzały, bo dzięki temu możliwe było uzbieranie darmowego paliwa na jazdę prywatnym samochodem. Takie rozwiązania świetnie się sprawdzają i pozwalają zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. Możliwe jest też wytypowanie kierowców o największym średnim spalaniu – można przeszkolić ich z zakresu ecodrivingu, aby na kolejnych kursach zużywać mniej paliwa. Systemy te spotykają się czasem z protestami ze strony pracowników. skarżą się oni na brak zaufania ze strony pracodawcy, co często kończy się też protestami lub zwolnieniami. Powoli staje się to jednak standardem wykorzystywanym przez większość przedsiębiorców w tej branży.

1 Komentarz do Monitorowanie floty samochodowej

  1. Korzystanie z takiego monitoringu musi mieć naprawdę sporo korzyści. Wydaje mi się, że każda firma transportowa powinna pomyśleć nad skorzystaniem z niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*