Czy warto spożywać kawę?

Kawa jest bardzo powszechnym napojem. Można powiedzieć, że nawet odnosi się już do kultury. Jest spotykana w każdym domu, a w sklepach tworzone są osobne regały poświęcone tylko na kawę. Oprócz herbaty jest najczęściej serwowanym gorącym napojem gdy odwiedzają nas goście. Kawy można napić się wszędzie. Jest oferowana w praktycznie każdej restauracji czy barze. Dodatkowo można spotkać automaty z kawą w takich miejscach jak szkoły czy większe biura.

Czy picie kawy wychodzi na zdrowie?

Większość ludzi pije kawę aby się rozbudzić. To działanie jest przypisywane kofeinie, która występuje naturalnie w ziarnach kawy. Dodatkowo kawa działa korzystnie na metabolizm. Picie jednej filiżanki dziennie może pomóc w utrzymaniu zdrowej sylwetki. Warto wspomnieć także o korzystnym działaniu na układ krwionośny. Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Szczególnie polecana jest dla osób aktywnych fizycznie ponieważ pomaga spalać tkankę tłuszczową oraz zmniejsza ból spowodowany przez przetrenowanie.

kawa (pixabay.com)

A jednak są wady

Jednak to co ma swoje zalety zazwyczaj posiada też wady. Kawa nie jest w pełni bezpiecznym napojem, szczególnie dla osób które mają nadciśnienie. Napój ten po spożyciu podwyższa ciśnienie, przez co zagraża zdrowiu osób z nadciśnieniem. Także należy uważać z ilością spożywanej kawy w ciągu dnia. Spożycie dwóch filiżanek jest jeszcze bezpieczne, ale większe ilości mogą spowodować różne nieprzyjemne doznania. Przykładowo może to być bardzo podwyższone ciśnienie połączone z atakiem lęku i dreszczami. Warto wspomnieć także, że nadmierne spożycie kawy prowadzi do wypłukiwania minerałów takich jak magnez.

1 Komentarz do Czy warto spożywać kawę?

  1. Każdy dzień zaczynam filiżanką kawy i nie wyobrażam sobie życia bez tego, bo w innym wypadku jestem ospała i nie mam ochoty na codzienne obowiązki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*