Nauka a dorosłe życie

W życiu spotykamy się ciągle z decyzjami, które mogą mieć wpływ na późniejsze etapy w życiu. Pierwsze takie decyzje pojawiają się już w okresie szkolnym. O ile wybór gimnazjum nie był raczej jakiś wiążący, ponieważ każda placówka prowadzi podobny tok nauczania to wybór kolejnej szkoły mógł już decydować o przyszłości. Takich decyzji pojawia się na drodze życiowej mnóstwo i czasem nawet ciężko zastanowić się bo nie można przewidzieć co spotka nas przez kilka następnych lat.

Wybór odpowiedniej szkoły

Wybór szkoły średniej jest prawdopodobnie pierwszym ciężkim wyborem spotykanym na drodze życiowej. Jest tak dlatego, że młoda osoba musi dokonać wyboru kierunku, w którym będzie się kształcić przez kolejne kilka lat. Może oczywiście wybrać liceum, gdzie kierunek nie jest jakoś bardzo ściśle określony. Liceum ogólnokształcące ma to do siebie, że oferuje ogólną naukę przez trzy lata, a następnie wymaga kontynuacji nauki na studiach. Można to uznać jako trzy lata do zastanowienia się, w którym kierunku chcemy podążać. Oczywiście liceum oferuje też konkretne kierunki, lecz odnoszą się one tylko do ilości ogólnych przedmiotów lub ich rozszerzenia. W kwestii liceum najważniejsze przez cały okres nauki jest przygotowanie się do matury, która jest swego rodzaju przepustką na studia. Bardziej rozsądnym wyborem jest nauka w technikum. Okres nauki trwa wtedy nie trzy a cztery lata. Jednak technikum wymaga jeszcze w trakcie rekrutacji określenia kierunku kształcenia. Mowa tu o kierunku zawodowym, ponieważ przedmioty ogólnokształcące nie ulegają zmianie. Plusem technikum jest niewątpliwie fakt, że po zakończeniu nauki można łatwiej znaleźć pracę, bo oprócz matury posiada się odpowiednie kwalifikacje potwierdzające wiedzę na dany temat.

prawo (pixabay.com)

Możliwe problemy

Młodzi ludzie bardzo często mają zbyt wygórowane wymagania odnośnie własnego życia. Idąc na studia lub do pracy ciągle chcą posiadać więcej. Kiedy już zakończy się naukę i jest się zmuszonym do wyprowadzenia się, pojawiają się pierwsze poważne problemy. Wiadome jest, że trzeba tak manewrować pieniędzmi aby wystarczyło na życie. Niestety zazdrość wzbudzana przez bogatszych rówieśników prowadzi do skrajnych działań. Często młode osoby idą do banku i biorą kredyt lub pożyczają pieniądze przez „chwilówki”. Jest to bardzo niebezpieczne, bo młodzi często zapominają, że taki kredyt należy spłacić w odpowiednim terminie. W przypadku chwilówek bardzo często są to kwoty dużo wyższe niż sama pożyczka. W przypadku braku spłaty w określonym terminie zaczyna się postępowanie karne, które ostatecznie może zakończyć się wizytą komornika. Komornik w Krakowie zobowiązany będzie do zajęcia części sprzętu, oraz własności, która pokryje długi.

2 komentarze do Nauka a dorosłe życie

  1. Myślę, że technikum jest dużo lepsze, ponieważ po technikum też można iść na studia, a jeżeli idziemy w tym samym kierunku to mamy już podstawową wiedzę.

    • Dokładnie tak. Zaraz po ukończeniu technikum poszedłem na studia w kierunku informatycznym. Tam oczywiście w klasie były osoby zarówno z technikum jak i liceum. Grupa z liceum miała poważne braki podstawowej wiedzy w dziedzinie informatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*