Ile kosztuje otworzenie siłowni?

ile kosztuje otworzenie siłowni

Własna siłownia lub klub fitness może się wydawać prostą inwestycją, podczas gdy w rzeczywistości wymaga kompleksowego przygotowania. Na początku powinniśmy jasno określić naszą grupę docelową i w zależności od niej wybrać odpowiednią lokalizację. Nie bez znaczenia jest również zaprojektowanie obiektu, wybór sprzętu, wyposażenia i wystroju wnętrz oraz zaplanowanie grafiku zajęć. Żaden biznes w branży fitness nie odniesie sukcesu bez odpowiedniego dobrania kadry oraz zadbania o jej odpowiednie kwalifikacje. Przy realizacji tych wszystkich elementów nie możemy zapominać o określeniu źródeł finansowania oraz zaplanowaniu modelu biznesowego naszej działalności. Zastanówmy się, ile kosztuje otworzenie siłowni.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy otwieraniu siłowni/klubu fitness?

Koszt otworzenia siłowni lub klubu fitness wiąże się z kosztami około 200 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że ostateczny nakład finansowy może być mniejszy bądź większy w zależności od indywidualnych warunków. W koszty musimy wliczyć czynsz za lokal, raty leasingowe za urządzenia do ćwiczeń, koszt utrzymania sprzętu i wyposażenia, wynagrodzenie pracowników, koszty marketingowe, rachunki i podatki.

  1. Lokalizacja. Jest to kluczowy element decydującym o rentowności siłowni lub klubu fitness W dużych miastach bardzo często są one zakładane w centrach handlowych, co gwarantuje rzesze klientów, a jednocześnie wiąże się z opłatami za wynajem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów, możemy spróbować wynająć lokal od szkół lub uczelni publicznych. Warto przy tym zwrócić uwagę na konkurencję istniejącą w otoczeniu oraz bliskość akademików, biurowców i osiedli. Przyjmuje się, że dla poprawnego funkcjonowania klubu jego powierzchnia powinna wynosić co najmniej 300-400 metrów kwadratowych.
  1. Wyposażenie. W zależności od wielkości lokalu i posiadanych funduszy powinniśmy zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego lokalu. Musimy się przy tym liczyć, że podstawowy sprzęt do siłowni wiąże się z kosztami około 100 tysięcy złotych. Przy niewystarczających środkach możemy zdecydować się na leasing, który niestety zwiększy miesięczne opłaty. Nie zapomnijmy przy tym o tak zwanej części cardio, a w miarę możliwości o saunie, solarium oraz salach do aerobiku i odnowy biologicznej. Dobrym dodatkiem będzie barek z wodą, odżywkami, napojami i przekąskami energetycznymi.

Jak racjonalnie określić potrzebny budżet?

Budżet należy racjonalnie przemyśleć, a szczegółowe koszty uwzględnić w biznesplanie otwieranej siłowni lub klubu fitness. 25 procent wydatków powinno być przeznaczone na czynsz, a kolejne 25 – na pracowników. Początkowo możemy zakupić jedynie podstawowy sprzęt, z czasem uzupełniając wyposażenie. Nie zapominajmy o tym, by nieustannie się rozwijać i w ten sposób przyciągać nowych klientów do klubu. By nie wydać pieniędzy na próżno, zainwestujmy w reklamę i marketing, niezwykle ważny szczególnie na samym początku naszej działalności. Pamiętajmy, że zazwyczaj większe wydatki to odpowiednio większe zyski.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*