Jak ważne jest oświetlenie rowerowe?

Każdemu z nas co najmniej raz w życiu zdarzyło się wracać późną nocą przez las. Łatwo jeszcze jest iść drogą przez las, ale jechać na rowerze bez oświetlenia jest dużo ciężej. Poza tym jesteśmy bardzo narażeni na wypadek, bo kierowca samochodu może nas zobaczyć za późno. W tym celu montowane są na rowerach odblaski, które sprawiają, że da się dostrzec rowerzystę z daleka. Niestety nawet odblaski czasem nie spełnią swojej roli, zwłaszcza gdy będzie mgła lub ogólnie złe warunki pogodowe. Wtedy przyda się porządny zestaw oświetlenia zarówno przedniego jak i tylnego. To może pozwolić nam na komfortową podróż niezależnie od pory dnia i nie naraża nas na wypadek z udziałem samochodu osobowego.

Oświetlenie przednie roweru

Bardzo często spotykamy się na targach z lampami do roweru za kilka złotych. Napędzane są przez baterie lub charakterystyczne dynamo. Tego typu lampy nie nadają się praktycznie dla rowerzystów. Wytwarzają małą ilość światła i są wyjątkowo awaryjne. W sklepach rowerowych można zakupić lampy dużo lepszej jakości. Warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Są lampy, których przeznaczenie jest do oświetlenia pozycyjnego roweru. Charakteryzują się mocnym światłem punktowym, które jest generowane przez diody LED, ale w nocy nie oświetli nam to drogi. Najlepsze są lampy, które generują mocny snop światła, ale one nie należą do tanich. Co ciekawe obecnie można kupić lampę do roweru, która może generować tak mocne i białe światło, że można rowerzystę pomylić z motocyklistą.

dobre oświetlenie gwarantuje bezpieczeństwo na drodze (pixabay.com)

Oświetlenie tylne

Tak naprawdę to rower nie musi mieć jakiegoś specjalnie mocnego światła z tyłu. Ważne jest aby pokazywało pozycję dla kierowców, którzy poruszają się za nami. Takie oświetlenie rowerowe można nabyć na stronie https://www.rowertour.com/c/38/oswietlenie. Prawo pozwala nawet na stosowanie oświetlenia, które mruga, więc tylną lampę można ustawić na taki tryb. Z pewnością będziemy bardziej widoczni na drodze, a to raczej nie zagraża żadnemu innemu kierowcy. W każdym razie gdy zamierzamy podróżować nocą, to lepiej zainwestować w dobrej jakości oświetlenie, a wszystko w imię własnego bezpieczeństwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*