Rola lusterek w ruchu drogowym

Jak wiadomo każdy pojazd oprócz rowerów jest standardowo wyposażony w lusterka. Są one niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu i motocykla. Bez nich tak naprawdę jazda byłaby bardzo utrudniona, a wypadków drogowych byłoby dużo więcej. Od samego kursu na prawo jazdy uczą nas nawyku spoglądania w lusterka. Z początku może to być trudne do wyuczenia, ale z czasem nawyk ten będzie w nas automatyczny. Same lusterka umożliwiają nam zobaczenie, co się dzieje na poszczególnych fragmentach drogi. Dają nam możliwość głównie spojrzenia na sytuację za nami, ale lusterka samochodowe pozwalają nam też spojrzeć na lewy i prawy pas za nami. To właśnie boczne lusterka odgrywają największą rolę przy bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

Lusterka rowerowe

Rowery na ogół nie są wyposażane w lusterka. Jest to element, który nie jest obowiązkowy dla rowerów, ale wskazane jest aby go montować. Oczywiście jeżeli mamy zamiar poruszać się tylko po szlakach rowerowych, to tak naprawdę lusterko nam się nie przyda. Jednak gdy zamierzamy jeździć po drogach publicznych, to lusterko będzie wskazane. Montaż lusterka nie jest jakoś szczególnie drogi, bo lusterka rowerowe należą raczej do tańszego wyposażenia. Można je znaleźć chociażby na stronie: https://www.rowertour.com/c/34/lusterka, ale musimy zwrócić uwagę na nasz rower. Nie każde lusterko będzie pasować do naszego roweru i nie mowa tu tylko o kolorystyce. Chodzi głównie o mocowanie, a to może się różnić w wielu przypadkach.

lusterko rowerowe (pixabay.com)

Martwe pole

Każdy kierowca słyszał o martwym polu. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ gdy pojazd znajdzie się w martwym polu, to jest przez nas kompletnie niewidoczny. Pole widzenia kierowcy obejmuje dość sporą przestrzeń na wprost oraz na boki. Do tego dochodzą lusterka, które pozwalają nam spojrzeć na podobny obszar do tyłu. Jednak gdy samochód, który nas wyprzedza znajduje się maską na granicy naszego tylnego koła, to jest on kompletnie przez nas niewidoczny. Lusterko boczne go nie obejmie i jedyna możliwość aby go dostrzec, to spojrzenie przez ramię. W wielu przypadkach tak nie robimy, bo ograniczamy się do spojrzenia w lusterko, a to przecież nie jest błędem. Niestety wypadki przez martwe pole zdarzają się stosunkowo często, a przez to w nowoczesnych samochodach pojawił się czujnik martwego pola. Działa on na zasadzie wykrywania samochodu poprzez czujniki, które są montowane w tylnym zderzaku naszego pojazdu. Jeżeli samochód znajdzie się w martwym polu to zostanie wyświetlony stosowny komunikat na odpowiednim lusterku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*