Co jest ważne przy poruszaniu się rowerem?

Wielu z nas porusza się rowerem na co dzień. Niektórzy robią to tylko w celach rekreacji i dbania o sylwetkę, ale jest sporo osób, które podróżuje chociażby do pracy. To bardzo dobry pomysł, ale trzeba na siebie uważać. Problemu nie ma gdy pracujemy w standardowych godzinach, ale gdy musimy wracać pod wieczór to trzeba już uważać na siebie. Rower wcale nie jest bezpiecznym środkiem transportu i przy poruszaniu się nim zagraża nam naprawdę wiele czynników. Pierwsze co przychodzi na myśl to kierowcy innych samochodów i jest to całkiem trafione spostrzeżenie. Jednak poruszając się nocą przez las musimy także uważać na zwierzynę. Oczywiście nie ma w naszym kraju zwierząt, które by nam bezpośrednio zagrażały, ale noc to czas gdy zwierzęta wychodzą z lasu. Bliskie spotkanie z dzikiem może mieć różne konsekwencje.

Przepisy ruchu drogowego

Jak wiadomo na rowerze można poruszać się przy posiadaniu jedynie dowodu tożsamości. Tak naprawdę za jego brak raczej nie otrzymamy żadnej kary, ale nie w tym problem. Problem w tym, że rowerzyści mogą nie znać przepisów ruchu drogowego. To bardzo przykre, ale nie mają skąd się ich nauczyć. Jeżeli osoba kierująca rowerem nie ma prawa jazdy, a zaczęła jazdę po ukończeniu osiemnastego roku życia, to prawdopodobnie jej znajomość kodeksu drogowego będzie zerowa. To spore zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Taki rowerzysta zagraża nie tylko sobie, a także innym kierowcom na drogach. Jeżeli jeździmy często na rowerze, a nie znamy przepisów, to warto jednak poczytać chociaż trochę o zasadach poruszania się rowerem po drogach publicznych.

wycieczka rowerowa (pixabay.com)

Stan techniczny roweru

Każdy z nas spotkał się na ulicy ze starszymi ludźmi, którzy poruszają się na wieloletnich rowerach. Takie rowery na pewno nie są już bezpieczne, bo ich opony mają wiele lat i straciły dawno swoje właściwości. Ponadto stan łańcucha i zębatek wskazuje na to, że rower już się nie nadaje do jazdy. Jadąc na dłuższą wycieczkę musimy zadbać o stan naszego roweru tak, aby nam się nie popsuł w trakcie wycieczki. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na łańcuch, a jeżeli będzie w kiepskim stanie to po prostu go wymienić. Takie można znaleźć na stronie: https://www.rowertour.com/c/184/lancuchy-6-7-8-rzedowe. W każdym razie nie można tego bagatelizować, bo zerwanie łańcucha może być niebezpieczne, ale na pewno uniemożliwi nam dalszą podróż. Zawsze trzeba pamiętać o regularnym smarowaniu łańcucha i zębatek, bo to wydłuży ich żywotność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*