Czym różnią się ramy rowerowe i jak wybrać tą najlepszą?

Osoby, które miłują się w jeździe rowerowej zazwyczaj starają się dbać o swój rower w naprawdę dużym stopniu. Warto z pewnością zaznaczyć tutaj, że niektóre solidnie wykonane rowery potrafią kosztować naprawdę wiele pieniędzy. Często są to tysiące złotych. Jednak kupując tak drogi rower ma się przynajmniej pewność co do jakości wykonania i wytrzymałości poszczególnych elementów. Patrząc na ceny poszczególnych modeli trudno jest się więc dziwić, że ludzie w tak dużym stopniu o rowery dbają. Na dzień dzisiejszy warto jest wziąć pod uwagę, jak bardzo w rowerze ważna jest sama rama. Powinna być ona dostosowana przede wszystkim do warunków, w jakich najczęściej ma ktoś okazję jeździć. Trudno by rama roweru szosowego spisywała się dobrze w warunkach terenowych i stricte ekstremalnych. Wybór ram jest jednak na tyle duży, że każdy miłośnik rowerów stworzyć może niemal unikalny, dopasowany do siebie perfekcyjnie rower. Może to być naprawdę kosztowne, ale czego nie robi się dla swojej pasji?

Rower (pixabay.com)

Dlaczego warto dobrze dopasować ramę?

Ramy rowerowe – https://www.rowertour.com/c/77/ramy-rowerowe – z reguły wykonane są z lekkiego, ale wytrzymałego aluminium, jest to jeden z najpopularniejszych materiałów, jednak nie jest jedynym, jaki na chwilę obecną jest wykorzystywany. Ludzie jeżdżą na rowerze w bardzo różnych warunkach. Najczęściej wykorzystuje się rower do jazdy po ulicach miast. Generalnie taki rower nie musi spełniać jakichś specyficznych wymogów, by jeździło się na nim naprawdę wygodnie. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku rowerów, które wykorzystywane są do jazdy choćby po lesie, czy nawet po górach. Rama takiego roweru powinna być naprawdę bardzo wytrzymała. Od wytrzymałości takiej ramy i pozostałych elementów zależy przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Tyczy się to przede wszystkim ekstremalnych zjazdów z dużych wysokości. Taki downhill dostarczyć może sporej ilości adrenaliny, jednak wymaga od roweru ogromnej wytrzymałości i stuprocentowej sprawności.

Kwestia estetyki

Oczywiście dla wielu osób ważny jest również wygląd roweru i nie da się ukryć, że jednym z największych, a co za tym idzie najbardziej widocznych elementów roweru jest właśnie rama. Generalnie ramy poza jakością wykonania oraz materiałem jaki został wykorzystany na etapie produkcji, różnią się od siebie przede wszystkim kolorem. Kolorystyka dla wielu osób może mieć istotne znaczenie. Wygoda i bezpieczeństwo nie są więc jedynymi kwestiami, które podczas wyboru ramy ludzie mają na uwadze. Często można spotkać się nawet z firmami, które malują ramy rowerowe zgodnie z oczekiwaniami swoich klientów. Ludzie mają swoje własne pomysły i wizje, które bez problemu mogą zostać urzeczywistnione. Oczywiście należy mieć na uwadze wyższe koszta ramy, która pomalowana została zgodnie z naszym pomysłem. Istnieje nawet możliwość wykonania całej ramy na zamówienie, jednak tutaj ceny potrafią osiągać naprawdę bardzo duże sumy i wypadałoby też mieć do pomocy kogoś, kto znałby się na projektowaniu ram.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*