Sposób na nudę w twoich „czterech kątach”

dom drewno (Pixabay.com)

Góralska chałupa

Zdarza się, że zbyt monotonna przestrzeń, staje się dla nas miejscem nieuniknionego męczeństwa.
Zwłaszcza , gdy otaczają nas obdarte, czy nieciekawe kolory ścian. Fakt ,biel jest zawsze uniwersalna, ale dobrze od czasu do czasu, zdradzić ją dla jakiegoś bardziej soczystego koloru.
Właściwa aranżacja przestrzeni może nam dodawać chęci życia, a nie właściwa nawet odbierać. Nie bez powodu w jednym miejscu czujemy się dobrze, a w drugim kiepsko-nawet u znajomych. Podobnie mamy u siebie, jeśli jakiś pokój jest przyjemny, schludny, lubimy w nim spędzać większość czasu. Najlepszym sprzymierzeńczym aranżacji przestrzeni jest środowisko naturalne. Coraz częściej słyszy się o powodzeniu domów z bali, rodem z Chochołowa. Nic dziwnego, bo starzy górale już dawno „gadali”, co jest zdrowe i dobre… i z czego ma chłop wybudować dom. Czerpać z darów natury, również należy przy odświeżaniu, przemalowywaniu mieszkania, czy doborze elementów dekoracyjnych, a zwłaszcza przy wyborze kolorów. Jaką taktykę obrać?

Salon z obrazem typograficznym (pixabay.com)

 

 

Salon, sypialnia, pokój dzienny

Podpowiedzią są dla nas rozwiązania w przyrodzie. Wiemy dobrze jakie kolory są dla nas miłe, spokojne, budzące do życia, ale nie agresywne. Wiemy jakie mogą nas denerwować. Inne wybierzmy do sypialni, a także inne do pokoju dziennego, dlaczego? Bo w sypialni powinniśmy stworzyć „niebiańską atmosferę” z dominacją ciepłych barw, ale nie jaskrawych. Np. nieba, czy odcienie słońca, albo jego zachodu. W aranżacji mieszkania, zarówno salonu jak i pokoju dziennego możemy wykorzystać obrazy typograficzne. Do wyboru mamy przeróżne motywy graficzne, a nawet sentencje. Ta forma dekoracji jest też często wykorzystywana przez obiekty gastronomiczne, firmy. Innym rozwiązaniem są widoki inspirowane przyrodą, czy architekturą.
Przykładowo, salon urządzamy w stylu myśliwskim, jak w dawniejszych dworkach szlacheckich. Jedną ścianę możemy ozdobić tłem lasu (fototapetą) komponując w nią detale , jakie posiadamy, skóry zwierzęce, rogi jelenia, czy na przykład samą broń myśliwską, jeśli ktoś nie lubi stricte takich zdobyczy. Inna możliwością są pejzaże góry, jeziora, oceany itd. W poje dziecięce możemy udekorować plakatem z ciekawym bohaterem filmowym, czy interesującymi zwierzątkami. Jeśli nasze dziecko rysuje, maluje warto eksponować jego zdolności. Dzięki temu, może bardziej wierzyć w siebie i lepiej się rozwijać.

 

Łazienka duża z obrazami (pixabay.com)

 

Korytarz, łazienka, kuchnia

Często zaniedbanym jest korytarz, z racji częstych zabrudzeń warto , aby był malowany, najlepiej farbą zmywalną, lub te części ścian narożne na zabrudzenia np. do metra strukturą odporną na wycieranie itp. Oczywiście możemy też zastosować tapetę, najlepiej z obrazem perspektywicznym dla „kwadratowej” powierzchni np. uliczki, ścieżki, będzie ona optycznie zwiększała przestrzeń.
Natomiast, jeśli korytarz jest wąski, a długi, widok strzelisty, jakiś budynków, albo w trójwymiarze. Oczywiście żywe kolory, dla uroku możemy dodać jakiś pasujący element z widoku, np. dopasować szafkę, albo uliczną lampę , zegar, kwiat, donicę. W kuchni, która zazwyczaj, stosujemy drobne wzory ozdobne np. szlaczki, kwiaty, geometryczne, czy florystyczne. Podobnie w łazience z racji jej parametrów, stosujemy tylko małe elementy, jeśli jest bardzo mała, to dobrze aby wzory były większe w formie, kwiaty, geometryczne itp. Większe płytki, czy wzory, powiększają optycznie, malutkie, mozaikowe dobrze prezentują się w dużych łazienkach. Ciekawa kolorystyka i wzornictwo czynią nasze mieszkania bardziej atrakcyjnym, pamiętajmy, żeby nie zapomnieć o zieleni, im bliżej natury tym zdrowiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*